Rozgrywki piłkarskie w Małopolsce - co warto wiedzieć?Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, a Małopolska, region w południowej Polsce, ma wiele do zaoferowania miłośnikom tego sportu. Rozgrywki piłkarskie w Małopolsce są pełne pasji, emocji i rywalizacji, przyciągając zarówno zawodowych piłkarzy, jak i amatorów. Rozgrywki piłkarskie w Małopolsce to również okazja dla osób grających rekreacyjnie, które mogą wziąć udział w turniejach amatorskich i cieszyć się atmosferą gry w piłkę nożną. Bez względu na to, czy jesteś zawodowym piłkarzem, amatorskim graczem czy kibicem, rozgrywki piłkarskie w Małopolsce mają wiele do zaoferowania i warto śledzić wydarzenia, wyniki meczów i informacje o klubach piłkarskich w tym regionie.

Nowy regulaminin rozgrywek na sezon 2023/24

W sezonie 2023/2024 w Małopolskim Związku Piłki Nożnej wprowadzono nowe regulaminy, które będą obowiązywały w kolejnych rozgrywkach. Wprowadzono wiele zmian i uszczegółowień dotychczasowych zapisów, szczególnie w Regulaminie IV ligi i klas niższych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice w porównaniu do poprzednich przepisów:

 1. Struktura klas rozgrywkowych: a) IV liga - 19 drużyn z terenu Małopolski, prowadzący rozgrywki - Wydział Gier MZPN w Krakowie. b) V liga wschodnia - 16 drużyn, prowadzący rozgrywki - Podokręg Nowy Sącz. c) V liga zachodnia - 16 drużyn, prowadzący rozgrywki - Podokręg Wadowice. d) Klasa Okręgowa Kraków I - 14 drużyn, prowadzący rozgrywki - Podokręg Olkusz. e) Klasa Okręgowa Kraków II - 14 drużyn, prowadzący rozgrywki - Wydział Gier MZPN Kraków. f) Klasa Okręgowa Kraków III - 14 drużyn, prowadzący rozgrywki - Podokręg Wieliczka. g) Klasa Okręgowa, grupa zachodnia - 16 drużyn (kluby z Podokręgów Wadowice, Oświęcim i Chrzanów), prowadzący rozgrywki - Podokręg Chrzanów. h) Klasa Okręgowa nowosądecko-gorlicka - 14 drużyn, prowadzący rozgrywki - Podokręg Nowy Sącz. i) Klasa Okręgowa limanowsko-podhalańska - 14 drużyn, prowadzący rozgrywki - Podokręg Limanowa. j) Klasa Okręgowa tarnowsko-żabnieńsko - 14 drużyn, prowadzący rozgrywki - Podokręg Tarnów. k) Klasa Okręgowa brzesko-bocheńsko - 14 drużyn, prowadzący rozgrywki - Podokręg Brzesko.

 2. Nowy zapis dotyczy przedpłaty na poczet kar za żółte kartki dla uczestników rozgrywek IV ligi małopolskiej. Uczestnicy mają obowiązek dokonania przedpłaty w wysokości 1500 zł na 7 dni przed rozpoczęciem rundy jesiennej. Skan opłaty musi zostać przesłany na wskazany adres e-mail.

 3. Sędziowie zostają zobowiązani do przechowywania sprawozdań w wersji papierowej do zakończenia każdej rundy. Następnie muszą dostarczyć je do organu prowadzącego daną ligę. Wydział Gier oraz Wydział Dyscypliny mogą zażądać dostarczenia papierowej lub cyfrowej wersji sprawozdania w ciągu 24 godzin, w przypadku potrzeby. Dotyczy to wszystkich klas rozgrywkowych.

 4. W rozgrywkach mistrzowskich w danej klasie rozgrywkowej może brać udział tylko jedna drużyna tego samego klubu. Drużyna rezerwowa może grać o jedną klasę niżej. Zaznaczono, że drużyna nie może awansować do wyższej ligi w przypadku spadku z wyższej ligi drużyny tego samego klubu.

 5. Zaktualizowano zapis dotyczący dokumentów, jakie zawodnik uczestniczący w spotkaniach mistrzowskich lub pucharowych musi przedstawić na żądanie sędziego. Dodano, że legitymacja szkolna i studencka mogą być okazane w formie elektronicznej za pomocą mLegitymacji szkolnej i mLegitymacji studenckiej.

 6. Dopuszcza się drobne, odręczne poprawki w protokole (np. w przypadku kontuzji zawodnika podczas rozgrzewki). Sędziowie nie będą przyjmować odręcznie wypełnionego protokołu ze składem drużyny. Dodano, że mają również prawo odmówić przyjęcia protokołu wygenerowanego w systemie Extranet, jeśli zostało naniesionych zbyt wiele odręcznych zmian bez przyczyny.

Warto zauważyć, że zapisy dotyczące młodzieżowców i wymiany zawodników pozostają bez zmian. Obowiązuje nadal możliwość wymiany 5 zawodników przez drużyny seniorów biorące udział w meczach mistrzowskich IV i V ligi, oraz 7 zawodników przez drużyny seniorów biorące udział w meczach mistrzowskich klasy okręgowej i niższych klas, w tym bramkarza.

Jakie kluby otrzymały licencję w IV lidze?

Na posiedzeniu Komisji ds. Licencji Klubowych Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, które odbyło się 27 czerwca 2023 r., rozpatrywane były wnioski licencyjne złożone przez kluby. Komisja podjęła decyzję o przyznaniu licencji klubowej na sezon 2023/2024 dla następujących klubów IV ligi:

 1. LKS Jawiszowice

 2. Orzeł Ryczów

 3. Lubań Maniowy

 4. Wolania Wola Rzędzińska

 5. Dalin Myślenice

 6. Unia Oświęcim

 7. Wisła II Kraków S.A.

 8. Niwa Nowa Wieś

 9. MKS Limanovia Limanowa

Wnioski pozostałych klubów IV ligi będą rozpatrywane po uzupełnieniu brakujących dokumentów licencyjnych.

Ponadto, Komisja ds. Licencji Klubowych MZPN przyznała również licencje klubom uczestniczącym w niższych klasach rozgrywkowych. Szczegóły dotyczące przyznanych licencji dla tych klubów nie zostały podane w informacji.

Jakie wymagania musiał spełnić klub aby wejść do IV ligi?

Przyznawanie licencji klubowych na sezon 2023/2024 odbywało się według określonych procedur. Kluby musiały złożyć odpowiednio wypełniony wniosek o przyznanie licencji, dostosowany do ligi/klasy rozgrywkowej, do której przynależały. Należało również dołączyć prawidłowo wypełnione załączniki.

W ramach procesu przyznawania licencji, kluby były również zobowiązane do dokonania opłaty za udzielenie licencji. Kluby IV ligi wpłacały opłatę w wysokości 500 zł na jeden sezon, natomiast kluby pozostałych klas rozgrywkowych wpłacały opłaty do odpowiednich Podokręgów, do których przynależały terytorialnie. Samodzielne kluby młodzieżowe miały niższą opłatę w wysokości 250 zł na dwa sezony.

Kluby były zobowiązane do składania wniosków o przyznanie licencji zgodnie z wytycznymi określonymi w uchwałach. W celu upewnienia się o przyznaniu licencji przed rozpoczęciem rozgrywek, kluby miały kontakt z Członkami Komisji ds. Licencji.

Cały proces przyznawania licencji klubowych odbywał się w przeszłości, a zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Komisję ds. Licencji, licencje zostały przyznane zgodnie z złożonymi wnioskami.

Źródło: Małopolski Związek Piłki Nożnej (MZPN)

O autorze strony

Mariusz to utalentowany trener piłki nożnej i zawodnik rzeszowskiego klubu piłkarskiego. Jego pasja do tego sportu jest nieodłączną częścią jego życia, zarówno na boisku, jak i poza nim. Jednak to jako założyciel swojej własnej szkółki piłkarskiej, Mariusz wyróżnia się jako aktywny blogger i influencer, który propaguje aktywność sportową wśród dzieci i młodzieży. Jego blog i treści społecznościowe pełne są inspirujących wpisów, porad i motywacji dla młodych piłkarzy. Dzięki temu, Mariusz przyczynia się do rozwijania pasji i umiejętności młodych adeptów piłki nożnej. Poza piłką nożną, Mariusz uprawia także aktywny trekking, szczególnie w rejonie Tatr. Miłość do gór i przygoda prowadzą go do odkrywania piękna natury i zdobywania szczytów. Jego doświadczenia trekkingowe dodają mu perspektywy i pozwalają na jeszcze głębsze zrozumienie i przekazywanie wartości związanych z aktywnością fizyczną i wyzwaniem.